Справяне с деменцията

compassion.alz

Administrator
Staff member
Организация
OCMW Kortrijk
Уеб сайт на казуса
Съдържание
  1. Справяне с деменция
Ключови думи
  1. солидарност
След като чуете диагнозата деменция, започва период, в който трябва да й отделите място в живота си. Това се нарича „справяне“. Това е индивидуален процес, който е различен за всеки. Дройс, изследовател за това как хората се справят с диагнозата си, описва 7 задачи. Обръщането на внимание на тези задачи може да ви помогне в търсенето на чувство за контрол и баланс.

7-те задачи са:

  1. как да се справим с намалените възможности
  2. как да изградим добри отношения с болногледачите
  3. как да поддържате емоциите си в баланс
  4. как да поддържаме положителна представа за себе си
  5. как да се подготвим за несигурно бъдеще
  6. как да поддържате социалните си контакти и как да се срещате с нови хора
  7. как се справяте с подкрепата от професионалисти, дневни грижи или домашна среда за медицински сестри

Това винаги ще бъде коригирано, в зависимост от вашите възможности. Психологическата подкрепа и подкрепата на близките ви могат да помогнат за това.
Как се справяте с болестта си? Разпознавате ли различните задачи?
Справяне с деменцията
Да се чуе диагнозата деменция е голяма конфронтация за засегнатото лице. Много чувства се освобождават в този момент. Те варират от чувство на тъга, липса на вяра, безсилие, гняв... а понякога и чувство на облекчение, потвърждение (най-накрая знам какво не е наред).

Диагнозата обикновено се поставя, след като симптомите са налице от известно време (до години). Средно това отнема още повече време за хора под 65-годишна възраст.

След като се съобщи диагнозата деменция, започва период на адаптация, за да може съответното лице да му даде място и да се научи да се справя с (настоящите) симптоми. Това се нарича „справяне“. Справянето произлиза от английския термин „да се справиш с, което буквално означава „да бъдеш в състояние да се справяш или да се справяш с“[1].

Начинът, по който участникът приема това и как се справя с последствията, е индивидуален процес. Хората търсят чувство за контрол и баланс[2]. Човекът с деменция, с помощта на околната среда, търси начини да се адаптира. Тази адаптация и справяне с последиците от деменцията са, според R.M. Dröes процеси, при които лицето с деменция е активно и където околната среда може да предложи подкрепа и насоки[3]. Т. Китууд конкретно посочва въздействието (както положително, така и отрицателно), което околната среда може да има върху хората с деменция. R.M. Droës разграничава 7 адаптивни задачи за човек с деменция:

Практическо адаптиране към ограниченията

1. Справяне със собственото си увреждане

2. Развиване на адекватна връзка с доставчиците на здравно обслужване

Емоционална адаптация

3. Поддържане на емоционален баланс

4. Поддържайте положителна представа за себе си

5. Подготовка за едно несигурно бъдеще

Социална адаптация

6. Развитие и поддържане на социални отношения

7. Управление на дневни грижи, среда в старчески дом и процедури за лечение

Във всеки случай това е постоянна корекция за човека с деменция, както и за околната среда към променящите се вътрешни и външни обстоятелства. Психосоциалната подкрепа може да помогне на хората с деменция да се справят с последиците от тяхното положение.


Как можем да подкрепим към хората с деменция да приемат и да се научат да се справят с живота си с деменция? Какъв опит имате в това отношение?

 
Last edited:
Top