- Организация
- A.S.L.TO3
- Съдържание
-
- игри
- Ключови думи
-
- Физическа дейност
- Социална дейност
- Вскидневенвие
- памет
- внимание
- Изпълнителни функции
- Перцептивно-моторни функции
- език
- Социални и емоционални умения
Занимаването с хобита и дейности, които най-много харесваме в свободното време, може да бъде от голямо значение за нашето благосъстояние. Може да подобри качеството ви на живот!
За да планирате по-добре дейностите си в свободното време, трябва да имате предвид личните интереси и нужди. Те присъстват в настоящите и минали ежедневни рутини. Разходки, игра на карти, пеене, танци, прекарване на време с приятели и семейство, участие в дейности като грижа за роднини или домашни любимци са някои примери за дейности, които могат да върнат чувството за удоволствие.

Знаете ли?
Посвещаването на един час на ден на хобита е защитен фактор за деменция!
Занимаването с хобита и дейности, които най-много харесваме в свободното си време, може да бъде от голямо значение за нашето благосъстояние. Прекарването на час или повече на ден за хобита е защитен фактор срещу появата на деменция. Освен това подобрява качеството на живот на тези, които живеят с деменция.
За да планирате по-добре своите развлекателни дейности, трябва да вземете предвид личните си интереси и нужди, част от вашето настоящо и минало ежедневие.
Освен това дейностите трябва да бъдат смислени и подходящи за хората, живеещи с деменция. Предлагането на дейности, съобразени с уменията и интересите на хората с деменция, води до значително увеличаване на положителните емоции и по-голям контрол на поведенческите разстройства, предизвикани от скука.
Ходенето, игра на карти, прекарването на време с приятели и семейството, участието в дейности, насочени към грижата или помощта на роднини или вашия домашен любимец, са само някои примери за дейности, които могат да върнат чувството за удоволствие, самочувствие и независимост. Особено внимание трябва да се обърне на музикалните дейности като пеене, танци и свирене. Те могат да бъдат източник на потенциални двигателни, когнитивни, емоционални и социални ползи. Те могат да доведат до положителни ефекти върху настроението и когнитивните способности в задачите за внимание и памет.

Референции
Брада, Р. Л., Knauss, J., и Moyer, D. 2009. „Управление на уврежданията и наслаждаване на живота: Как възстановяваме деменцията чрез лични разкази.“ Журнал за изследвания на стареенето 23: 227—35.
Hughes TF, Chang C-CH, Vander Bilt J, Ganguli M. Engagement in Reading and Hobbies and Risk of Incident Dementia: Проектът за филми. American Journal of Alzheimer’s Disease & Other Dementias ® (American Journal of Alzheimer’s Disease & Other Dementias®). Август 2010: 432—438.
Tak SH, Kedia S, Tongumpun TM, Hong SH. Ангажиране на дейността: Перспективи от медицински сестри, живеещи в дома с деменция. EDUC Gerontol. 2015;41(3):182—192.
Ятчак Дж. Силата на ритуала и хобитата: Практикуването на любими забавления може да помогне на хората с деменция. Списание на Американското общество и стареенето.2011 г.; 35(3):71—7.
Kolanowski AM, Buettner L, Costa J, PlT, Litaker MS. Завладяване на интереси: Терапевтични възстановителни дейности за хора с деменция. 2001 Г.; 35
Kolanowski AM, Litaker M, Buettner L. Ефикасност на теоретичните дейности за поведенчески симптоми на деменция. Изследване на сестрите. 2005 Г.; 54(4):219—228.
Kolanowski AM, Litaker MS, Baumann MA. Теоретична интервенция за поведение на деменция: анализ в рамките на човек във времето. Приложни медицински изследвания. 2002 Г.; 15(2):87—96.
Särkämö T. Музика за застаряващия мозък: Когнитивни, емоционални, социални и невронни ползи от музикалните развлекателни дейности при инсулт и деменция. Това е деменция. 2018;17(6):670—685.
Last edited: